Slovník pojmů, Strana 3

1 A B C D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V W X Z Ž

Drip systém

Automatický zavlažovací systém hojně využívaný v hydroponii. Spínací hodiny ovládají čerpadlo, které tlačí živný roztok z nádrže do trubek a následně přes kapiláry až přímo k jednotlivým rostlinám.  Jedná se o velmi efektivní způsob pěstování.

Dual Ended (Double Ended)

Dual Ended, zkratkou DE, je anglický termín pro tzv. dvoupaticové výbojky. Příkladem je vysokotlaká výbojka Lumatek 1000W 400V DE pro růst i květ. DE výbojky se na obou koncích připojují na speciální patici. Pro fungování…

Dusík

Biogenní prvek nosící chemickou značku N. Jeden z trojice základních výživových prvků rostlin (N-P-K). Nezbytný prvek pro vegetativní fázi, ale i další vývoj rostliny. Jeden ze základních stavebních prvků bílkovin a významná součást…

Dvojité nádoby

Prodávají se v různých velikostech. Hlavním médiem ve vnitřní nádobě je keramzit, ve kterém je zasazena rostlina. Vnější květník slouží jako nádoba na hydroponický roztok, který rostlině poskytuje všechny potřebné živiny.

Dvousložkové

Dvousložková a třísložková hnojiva jsou termíny související s nejběžnějším rozdělením hnojiv, jsou rozděleny do dvou či tří lahví: Dvousložkové hnojivo má pouze 2 základní složky. Jednu na růst a jednu na květ.  Třísložková…

Ebb & Flow

Metoda "přílivu a odlivu", automatické zálivky využívaná na tzv. EB stolech. Deska stolu, která je tvořena mělkou napouštěcí vanou, je v určitých pravidelných intervalech napuštěna živným roztokem a po několika minutách zase vypuštěna.…

EC motor

Elektronicky komutovaný synchronní motor. Jeho výhodou jsou malé rozměry a vysoká efektivita založená na tichém a plynulém chodu bez skluzu. Integrovaný měnič napětí mění otáčky motoru pomocí elektrického signálu. EC motory jsou oblíbené mimo…

Emise

 Z latinského slova e-mitto: „vysílám, vydávám, vypouštím“. V pěstování se s tímto pojmem setkáme nejčastěji v následujících spojeních: Tepelná emise či termoemise = množství vyzařovaného tepla zdrojem umělého osvětlení. Světelná…

Enzymy

Soubor živých mikroorganismů s vlastním chemickým vzorcem, jejichž působení příznivě ovlivňuje zdravý vývoj rostlin. Za tímto účelem se vyrábí nejrůznější enzymatické přípravky - za nás můžeme doporučit Cannazym od CANNY, Enzymes+ od Metropu či…

Epifity

Epifytické rostliny rostou na povrchu jiných rostlin bez toho, aby na nich parazitovaly. S epifyty z kategorie vyšších rostlin se můžeme v přírodě setkat nejčastěji na větvích stromů. Jako epifyty se však označují také mnohé epifytické bakterie,…

Epigeické klíčení

Nadzemní klíčení rostlin, při kterém kořínek s vlášením roste ze semene směrem dolů do půdy, kde následně začíná vstřebávat vodu s živinami. Tento proces pokračuje tím, že v horní částí kořínku vznikne tzv. hypokotyl (viz. pojem Hypokotyl),…

Exfoliace

Technologie používaná z pohledu pěstitelství zejména pro úpravu minerálu vermikulitu (viz. pojem Vermikulit), jehož exfoliovaná forma je velice lehká a perfektně zadržuje vodu. 

Fenotyp

Soubor všech definovatelných charakteristik (znaků) jedince.  

FIM, fimming

Fimming je technika zaštipování a prostřihování některých druhů rostlin pro jejich optimální prosvětlení v pěstebním prostoru a lepší distribuci energie. Jedná se o obdobnou techniku zastřihování rostlin jako v případě toppingu (viz.…

Floém

Lýko neboli leptom. Jedná se o důležitou součást cévních svazků (viz. pojem cévní svazek). Floém umožňuje v rostlinném těle zejména transport rozpustných organických látek, jako jsou zejména cukry, vytvořených během fotosyntézy (viz. pojem…

Flushing

Flushing, v překladu proplach, je procedura prováděná zpravidla v posledním týdnu pěstebního cyklu za účelem zužitkování všech hnojiv z pěstebního média a odstranění nežádoucích látek. Proplach je důležitý pro zdravou a chutnou sklizeň nehledě…

Foot

Jednotka délky, stopa. 1 foot = 30,48 cm. 

Fosfor

Chemický prvek nesoucí značku P. Jeden z trojice základních výživových prvků rostlin (N-P-K). Předpokladem pro dostatečnou absorpci fosforu rostlinou je její bohatě rozvětvený, zdravý kořenový systém. Fosfor je důležitou součástí rostlinného…

Fotoperioda

Délka doby denního světla za 24 hodin. Po tento čas je rostlina schopna fotosyntetické aktivity (viz. pojem Fotosyntéza). Rozlišujeme: rostliny krátkodenní: kvetení vyvoláno krátkou nebo zkracující se délkou dne, v přírodě např. rostliny…

Fotorespirace

Světelné dýchání rostlin. Rostlina přijímá kyslík a produkuje oxid uhličitý za přítomnosti světelného záření.  

Fotosyntetický pigment

Fotosyntetické barvivo, které rostliny využívají k zachycení sluneční energie při fotosyntéze (viz. pojem Fotosyntéza). Základními fotosyntetickými barvivy jsou chlorofyly a bakteriochlorofyly. Vyskytují se v thylakoidních membránách…

Fotosyntéza

Biochemický proces charakterizující zelené části rostlin, při kterém se mění přijatá energie slunečního záření na energii chemických vazeb. Fotosyntéza má zcela zásadní význam pro život na Zemi. Rostlina využívá světelnou energii k tvorbě energeticky…

Full-spectrum, fullspectrum

V překladu plné světelné spektrum. Zdroje umělého osvětlení s tímto označením lze používat v průběhu celého pěstebního cyklu od semínka až po sklizeň, neboť rostlinám dokonale imitují přirozený sluneční svit. Takové možnosti nabízí…

Fulvokyseliny (FA)

Fulvové kyseliny jsou rozpustné ve vodě nezávisle na jejím pH. Mají světlejší zabarvení (žluté, světle hnědé). Společně s huminovými kyselinami (viz. pojem huminové kyseliny) tvoří nejúčinnější složku humusu a velice cennou přísadu některých…

Fungicid

Přípravek proti houbovým onemocněním rostlin (plísním).  Fungicidy jsou k dostání na přírodní i chemické bázi.  

Nahoru