Abiotické stresy rostlin

Víte, že i rostliny mohou být ve stresu? Jak se do něj mohou dostat a na co si dávat pozor, aby se tak nestalo? V dnešním článku na všechny nejdůležitější otázky odpovíme.

Rostliny, stejně jako lidé, mají určité genetické předpoklady a obranyschopnost. V moderním pěstitelství existuje mnoho způsobů, jak posílit přirozenou obranyschopnost rostlin a jak zvýšit úrodu. 

Pokud je rostlina vystavena opakovanému či dlouhodobému stresu, nastává negativní stresová reakce. Málokdy se poštěstí, že rostlina toto období přežije bez nějaké úhony. Většinou totiž dojde k jejímu poškození, v těch nejhorších případech může také zemřít.

Narozdíl od lidí se rostliny nemohou zvednout, odejít a dát si třeba dovolenou. Je tedy pěstitelovým úkolem rostlinám poskytnout ty nejideálnější podmínky k tomu, aby se rostlinám vedlo dobře a nebyly pod zmíněným stresem. Často se setkáváme s několika stresy najednou, například rostlina usychá z důvodu nedostatku vody, ale také z důvodu vysokého ozáření. Je však také dávat pozor na to, že důvodem stresu může být jak nedostatek, tak i nadbytek, a to čehokoliv.

Abiotické stresy, které mohou na rostliny působit, si můžeme rozdělit na dvě skupiny - fyzikální a chemické. Začneme těmi fyzikálními.

Mezi nejčastější fyzikální stresové faktory patří:

  • extrémně vysoké či nízké teploty
  • sucho či přelití
  • mechanické poškození

V případě, že pěstujete v outdoor podmínkách, je nutné dávat pozor na klimatické podmínky, a to zejména v létě. Naopak v pěstebním boxu můžete pohodlně regulovat většinu důležitých faktorů. Před hraničními teplotami je nutné chránit jak nadzemní části rostlin, tak i kořeny. Pokud pěstujete v hydroponii, doporučujeme držet pokojovou teplotu - k tomu můžete využít zejména chlazení do nádrží. Dále je nutné sledovat a kontrolovat vlhkost vzduchu

  • Pro růstovou fázi rostliny vyžadují, aby se teplota za světla pohybovala mezi 21 a 28 stupni, zatímco v noci mezi 18 a 21 stupni. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 50 a 70 procenty. 
  • Pro květovou fázi a tvorbu květů se doporučují denní teploty v intervalu 21-26 stupňů a noční mezi 18 a 23 stupni. Vlhkost vzduchu ideálně 35-50%. 
  • Sazeničky vyžadují ideální vlhkost do 80%.

Přejděme dále k chemickým faktorům, jedná se o následující:

  • Nadbytek světla, které má za následek destrukci chlorofylu. 
  • Znečištěné ovzduší. Nejčastěji se jedná o ozon, oxid siřičitý, amoniak či oxid dusíku.
  • Podvýživa rostlin a substrátu. Je nutné kořenům rostlin dodat všechny potřebné látky, aby rostlinkám nic nechybělo. Je třeba, aby byl substrát také ideálně vzdušný, k čemuž můžete využít například perlit.

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení