Vážení zákazníci, z důvodu globální krize dochází ke zvyšování cen materiálu. Budeme se snažit nadále držet ceny co nejníže. Doporučujeme nicméně nakupovat s předstihem.

Bioponie

Zajímá Vás, co je to bioponie? Tak se pohodlně posaďte, vše potřebné se dozvíte v dnešním článku.

Bioponie = organická hydroponie. Jedná se o šikovný a ekologicky šetrný způsob pěstování, díky kterému budou Vaše rostliny opravdu skvěle růst.

Pro začátek se podíváme trošku do historie. Bioponii představil v roce 2004 známý William Texier, spoluzakladatel legendární značky General Hydroponics, známé také jako Terra Aquatica. O Williamu Texierovi můžete také slyšet ve spojitosti s některými knihami, které byly o hydroponii vydány. Například v knize Hydroponie pro každého se dovíte vše o hydroponii od A do Z. Ale zpátky k samotné bioponii..

Jaké jsou hlavní výhody této pěstební metody?

  • Opravdu výrazná úspora vody a živin.
  • Jedná se o udržitelné organické zemědělství.
  • Skvělé výnosy.

Pro začátek si řekněme, na jaké věci si dávat v bioponii pozor, jsou to zejména:

  • Stejně jako v hydroponii, klíčové jsou hodnoty EC a pH. Doporučujeme jejich časté měření. Pokud se Vám stane, že hodnota pH se dostane mimo požadované hodnoty (max. 7,5), srážejte hodnotu na 6,0 pH a sice postupně, po dobu několika dní. Není dobré měnit pH příliš rychle. 
  • Dalším důležitým faktorem je filtrace. Je důležité zachytit zejména ty větší elementy, které by mohly naše pěstování ohrozit, například poškodit kořenový systém rostliny. Můžeme Vám doporučit ideálně filtrační jednotku s reverzní osmozou. 
  • Do třetice se jedná spíše o samozřejmost - je nutné rostlinám poskytnout ideální prostředí. Hlídání teploty (ideálně pokojová) a optimální proudění vzduchu je alfou a omegou.

Největší výhodou bioponického pěstování je omezení nadbytečného vegetativního růstu. V praxi to znamená to, že rostlina tvoří jen to, co potřebuje. Energii tedy využívá hlavně na tvorbu květů a následně plodů. S tím souvisí fakt, že nepotřebuje takové množství vody a živného roztoku. 

Bioponie funguje na principu tzv. tekuté země. Ideální zdroj živin zde představuje produkt GH Thrive, a to ve verzi Grow a Bloom. Účinnost těchto hnojiv ještě doplňuje GH Trikologic, který obsahuje mimo jiné také houbu trichodermu, která se stará o správný mikrobiální život. Chrání tak před tvořením plísní a dalších škodlivých bakterií. Dále potřebujete dodat jen ideální pěstební médium, doporučujeme buď keramzit či kvalitní kokosový substrát

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení