Nedostatek dusíku

Minulý týden jsme si shrnuli nedostatky různých prvků při pěstování - odkaz na článek zde. V dnešním článku se podíváme zejména na nedostatek dusíku (N). Jelikož se jedná o základní prvek, bez kterého Vaše rostliny neporostou, je tedy toto téma velmi důležité a jistě si zaslouží vlastní článek.

Nedostatek dusíku se projevuje pomalým růstem rostlin a jejich následným žloutnutím, a to až k bledě žluté barvě. Tento jev však může být následkem i jiných negativních vlivů, jako je například stojatá voda.

Jak tedy poznáme, že se opravdu jedná o nedostatek dusíku?

  • Pozorujeme fialový či načervenalý stonek.
  • Listy se začínají zbarvovat do žluta, a to směrem od vrchu dolů.
  • Zastavuje se růst a opadávají zasažené listy.

Při nedostatku se z listů vytrácí chlorofyl, který je základním kamenem pro proces fotosyntézy. Nejprve se tak děje v nejstarších listech na spodní části rostliny, rostlina z těchto listů transportuje dusík do mladých listů a míst, kde je potřebný k růstu rostliny. Nakonec růst zastavuje a listy opadávají. 

Příčin nedostatku může být několik:

  • Přílišné množství chloridu v půdě.
  • Půda či substrát neobsahuje dostatek dusíku.
  • Příliš vysoká hodnota pH kolem kořenů.
  • Nadbytek manganu, zinku či draslíku v půdě či substrátu.
  • Příliš nízká teplota půdy.

Jak ale předejít nedostatku dusíku? 

Během stresu je rostlina znatelně náchylnější k různým onemocněním a nedostatkům. Během něj je třeba ji více sledovat. Je nutné používat správná hnojiva. Ty lepší hnojiva obsahují více než dostatek dusíku, a tudíž jsou schopná zajistit správnou výživu rostliny po celou dobu jejího růstu. Použitím základních hnojiv, které obsahují prvky NPK snížíte pravděpodobnost výskytu nedostatku dusíku. O základních hnojivech a NPK si můžete přečíst zde.

Mějte také na paměti, že nedostatek může nastat také kvůli abiotickým faktorům, jako jsou například teplota, kyselost půdy, vlhkost, vítr či intenzita světla

Alfou a omegou je tedy dodávání dusíku rostlině pomocí kvalitních hnojiv a dopřání ideálních podmínek pro její zdravý život.

Tento článek pro Vás napsal Milan.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení