Vážení zákazníci, z důvodu globální krize dochází ke zvyšování cen materiálu. Budeme se snažit nadále držet ceny co nejníže. Doporučujeme nicméně nakupovat s předstihem.

EC, neboli elektrická vodivost roztoku

Sledovat hodnoty pH a EC by měl každý grower, který to se svým pěstováním myslí opravdu vážně. Elektrická vodivost je jednou z nejdůležitějších veličin, která by měla být pod kontrolou. EC je koncentrace minerálních solí v živném roztoku a její správnost je naprosto nezbytná.

Hodnotu EC je naprosto klíčové hlídat při pěstování v hydroponii a aeroponii, stejně tak pokud používáte kohoutkovou vodu či vodu ze studny.

Nebudeme Vás zatěžovat fyzikálním vysvětlením, myslíme, že stačí, když budete umět s touto veličinou pracovat a znát optimální hodnoty pro úspěšné pěstování.

V praxi nejčastěji pěstitelé používají běžnou kohoutkovou vodu, její hodnota EC se velmi často liší lokalitou, kde vodu čerpáte. 
Nejvíce se však setkáme s EC 0,3 - 0,7, což je opravdu ideální. Čím je totiž EC vody nižší, tím lépe, jelikož po přidání hnojiv se hodnota zvyšuje. Je tedy nutné EC vstupní vody sledovat. 
Pro příklad: Představte si, že doporučená hodnota EC pro Vaše pěstování je 1,6. Pokud máte změřeno, že EC Vaší kohoutkové vody je 0,4, můžete vodu obohatit pouze o hnojiva a doplňky s celkovým EC 1,2. Tedy čím menší EC voda má, tím více hnojiv můžete svým rostlinám dopřát.

V případě, že EC překročíte, je možné, že své rostlinky spálíte. Stejně tak škodlivý je i nedostatek živin. 

Věděli jste, že...: V ostatních zemích se mnohdy setkáte s kohoutkovou vodou s EC mezi 1 a 2?

Požadovaná hodnota EC se v průběhu životních fází rostlin mění, každý druh či odrůda rostlin vyžaduje jinou hodnotu EC. Často se ale pohybují v tomto rozsahu:

  • EC mladých rostlinek: 0,6 - 1,2
  • EC dospělých rostlin: 1,2 - 2,5

Jak můžeme ale EC měřit? Jednoduše pomocí EC metrů, jejichž široké spektrum naleznete také v naší nabídce. 
Vřele Vám můžeme doporučit pořízení jednoho z digitálních EC metrů, zvlášť oblíbené jsou výrobky značek Milwaukee či Essentials. Práce s nimi je opravdu jednoduchá a díky přehlednému displeji ji zvládne každý.
Je také nutné si pořídit kalibrační roztok, nejčastěji ve variantách 1,413mS a 2,76mS.

TIP: Vysoké či nízké EC poznáte především sledováním rostlin, zvláště na listech a stoncích.

Tento článek pro Vás napsal Milan.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení