Vybíráme správný ventilátor: axiální vs radiální

 

Mnoho pěstitelů se snaží ušetřit na vstupních nákladech a podceňuje výběr kvalitního ventilátoru
do své pěstební místností.

Při vybírání ventilátoru porovnáváme mnoho hodnot, výkon m3 je však jen jednou z nich. Bohužel to není tak jednoduché, je nutné zvážit také další vlastnosti pořizovaného zařízení, pokud chceme optimální výkon i dlouhou životnost.
V tomto článku si porovnáme axiální a radiální ventilátory.

Co se týče ventilátorů axiálních, zastoupené jsou zejména řadami TT a TD.

Ventilátory radiální se dále dělí na ventilátory s dopředu zahnutými lopatkami,
zpět zahnutými lopatkami a radiálně zakončenými lopatkami.

 

Axiální ventilátory jsou velmi oblíbené díky své cenové dostupnosti. Pokud nemáte zakroucené vedení potrubí a delší než dva metry, nepoužíváte tlumiče hluku či filtry, jsou TT ventilátory skvělou volbou pro úspěšné větrání prostoru po několik pěstebních kol.

O něco dražší axiální ventilátory řady TD jsou navíc vybaveny lepšími ložisky, garantujícími lepší ochranu proti zanesení ventilátoru a nabízející mnohem delší životnost. 

Hlavní nevýhodou těchto ventilátorů je fakt, že jediným záhybem v potrubí snížíte výkon až o 25%, pokud použijete
tlumič či filtr, snížíte výkon o dalších 25%. Při přidávání dalších "překážek" se může dokonce ventilátor zcela zastavit.

 

Pro potřeby náročnějších pěstitelů jsou zde ventilátory radiální, vytvořené pro použití v delších potrubích s "překážkami" a záhyby.
Každá překážka snižuje výkon ventilátoru o pouhé jednotky %. Nemusíte se tedy při používání různých tlumičů či filtrů bát snížení funkčnosti ani životnosti. Velkou výhodou také je,  že v porovnání s ventilátory axiálními jim nedělá problém kontakt s úlomkem aktivního uhlí.

Vřele Vám můžeme doporučit ventilátory značky Torin, které se díky svému kvalitnímu provedení těší vysoké oblibě nejen u profesionálních pěstitelů.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení